پژوهشی که به تازگی به وسیله موسسه BrightHR صورت گرفته است، نشان میدهد کارمندانی که ساعات خوشی را در محل کار می گذرانند، کمتر به بیماری دچار می شوند، سخت کوش تر هستند و بهره وری بالایی دارند. همچنین ۷۹ درصد افرادی که به تازگی تحصیلاتشان را به پایان رسانده اند و می خواهند وارد بازار کار شوند، معتقدند کمی تفریح کردن در محل کار واقعا ضروری است و ۴۴ درصد این افراد بر این باور هستند که تفریح در محل کار باعث افزایش بهره روی آنها می شود. تفریح کردن به معنای وقت کشی یا هدر دادن بودجه نیست. خندیدن با همکاران، جشن گرفتن تولد همکاران و لذت بردن از وظایف کاری نیز نوعی تفریح در محل کار به شمار می آیند.

احساس خوبی از کارکردن دارید؟

اکنون این پرسش را از خودتان بپرسید که آیا وقتی سر کارتان حاضر می شوید، احساس خوبی پیدا می کنید؟ یا شاید هم برعکس، کار کردن در محل کار برایتان عذاب آور است و دلتان نمی خواهد صبح ها از خواب ناز دل بکنید و در دفتر کار خود حاضر شوید. زمانی که وقت مان را با کسانی سپری میکنیم که دوست شان داریم، موجی از اشتیاق و انرژی درون مان جاری می شود. وقتی پا به شرکت می گذارید، به همان اندازه که از چای نوشیدن و وقت گذراندن با دوستان تان لذت میبرید، حس خوب پیدا میکنید؟ معمولا دوستان ما می توانند خوشحال مان کنند اما آیا جایی که در آن کار می کنیم نیز همانند یک دوست میتواند سبب خوشحالی ما بشود؟

شادی را در سادگی پیدا کنید

در زمان هایی که احساس می کنید کارهای تان بسیار زیاد شده و خود و کارمندان تان تحت فشار هستید، چند ساعتی در انجام فعالیت ها وقفه بیندازید. با هم بیرون بروید و غذا بخورید. یا کافه بروید و کمی گپ بزنید. خودتان را از زیر بار تنش های کاری بیرون بکشید. شاید باور نکنید که این وقفه چند ساعتی تا چه حد می تواند در افزایش خلاقیت و بازده کاری موثر باشد. شاید تصور کنید که به این صورت وقت تان تلف میشود و کارها عقب خواهند افتاد. اما مطمئن باشید که بهبود روحیه موجب انجام سریع تر کارها خواهد شد. 

البته راه های دیگری نیز در این بین مطرح هستند که روی بهره وری کاری شما به شدت تاثیرگذار است اگر هوشمندانه آنها را انتخاب کرده و بکار ببندید. مثلا قرار دادن کارهای دشوار قبل از کارهای آسان به طور طبیعی شما را به جلو میراند و بهره وری را افزایش میدهد. کارهایی را که می خواهید انجام دهید در ابتدای فهرست و کارهایی را که از انجام آنها لذت میبرید، در انتهای فهرست کاری خودتان قرار دهید. رسیدن به پاداش (انجام کاری که از آن لذت میبرید) به شما انگیزه میدهد تا کارهای سخت و دشوار را به پایان برسانید. این نکته را نیز بدانید که هر جایی باشید و هر شغلی داشته باشید وقتی از کارتان لذت ببرید تمام خلاقیت های شما نیز شکوفا میشود و این یعنی پیشرفت!